Zmiany przepisów w 2020 roku

Przełom 2019 i 2020 roku przyniósł wiele istotnych zmian w przepisach. Ustawodawca kolejny rok z rzędu nie pozwoli się nam nudzić i wprowadził na raz wiele zmian, nie zostawiając nam zbyt wiele czasu na ich wprowadzenie oraz nie dając przy tym precyzyjnych wytycznych.

Prosimy więc Państwa o wyrozumiałość i zapewniamy, że dokonamy wszelkich starań, aby jak najlepiej dostosować program FEX® do wszystkich zmian w przepisach.

Mikrorachunek podatkowy

Od 1 stycznia 2020 r. kluczowe podatki, tj. PIT, CIT i VAT należy wpłacać do urzędu skarbowego wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek podatkowy. Wkrótce zmiany w programie w tym zakresie.

Faktura na firmę tylko do paragonu z NIP

Od nowego roku wystawienie dla nabywcy, który nie jest konsumentem, z tytułu sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej będzie możliwe tylko w przypadku, gdy paragon będzie zawierał numer identyfikacyjny, za pomocą którego nabywca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Oznacza to, że jeżeli kupujący przed wystawieniem paragonu nie poda NIP, nie będziesz mógł mu wystawić potem faktury. Oczywiście Twoje urządzenie fiskalne musi mieć taką możliwość, nie oznacza to jednak obowiązku jej wymieniania z tego powodu. Bowiem jeżeli nie masz takiej możliwości nic nie staje na przeszkodzie, gdy masz podany NIP podatnika, by wystawić mu od razu fakturę.

Natomiast w przypadku kas, które mają taką możliwość, kiedy kwota na paragonie wynosi do kwoty 450 zł brutto (100 euro) z NIP nabywcy zostanie wystawiona faktura uroszczona. Jeżeli kwota ta będzie większa zostanie wystawiony paragon, do którego sprzedawca będzie mógł wystawić na wniosek kupującego fakturę.

Obowiązek fiskalizacji dla nowych grup podatników

Obowiązek posiadania kas rejestrujących online będzie dotyczył grup podatników, którzy:

  • świadczą usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów,
  • sprzedają benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.

JPK_V7M i JPK_V7K (JPK VDEK) – czyli deklarację VAT i ewidencja w jednym pliku

Dotychczas składamy odrębnie miesięcznie lub kwartalnie deklarację VAT i co miesiąc plik JPK_VAT. Od 1 kwietnia 2020 r. dla dużych firm, a od 1 lipca 2020 r. dla pozostałych ma to się zmienić i będziemy składać plik JPK_VAT w zmienionej formie w określonym przez ministerstwo schemacie.

Warto pamiętać, że prowadzenie owej ewidencji w nieprawidłowej formie, a także za wykazanie w nim błędne dane, np. danych firmy niezgodnych z Biała Listą, będzie wiązało się jak zwykle z sankcjami. Każda taka nieprawidłowość , której nie poprawiliśmy, będzie karana kwotą 500 zł.

Jeżeli przedłużyłeś już Opiekę Serwisową na rok 2020, masz pewność, że nie ominą Cię żadne ważne zmiany mające wpływ na program. Nasz zespół dba o to, aby wszelkie zmiany były sukcesywnie wprowadzone do programu i udostępniane naszym Użytkownikom.

Jeżeli nie zakupiłeś jeszcze przedłużenia opieki zachęcamy do złożenia zamówienia w Twoim programie w Centrum Serwisowym.

Autor:
Ewelina Mandziuk
Specjalista ds. finansów